Wirtualna rzeczywistość pomoże nauczyć się opanowania w awaryjnych sytuacjach

Pracownicy Grupy Azoty Puławy przy pomocy VR zostaną przeszkoleni w sytuacjach kryzysowych. Ma to na celu w bezpieczny sposób zapoznać ich z planem działania oraz przygotować na różne nietypowe scenariusze.

Poprawa bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo pracowników i umiejętne zlokalizowanie źródła problemu oraz wezwanie odpowiednich służb jest szalenie ważne w przypadku awarii w dużych zakładach. Sprawna komunikacja oraz przeszkolenie pracowników odbędzie się zatem z korzyścią dla wszystkich stron. Całą sytuację przedstawia technolog puławskiej spółki Michał Gajda.

„Startujemy ze scenariuszem awaryjnym. Znajdujemy się na instalacji bezciśnieniowego stokażu amoniaku. Mamy tu nasz duży zbiornik stokażowy” – mówi Michał Gajda – „Sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku. Widzimy, że z połączenia kołnierzowego wydobywa się chmura amoniaku. Informujemy sterowniczego, że doszło do rozszczelnienia instalacji amoniaku. Ten każe nam zorientować się, w którą stronę wieje wiatr. Patrzymy, że wiatr wieje w stronę południowo-wschodnią. Sterowniczy przyjmuje to i powiadamia straż pożarną, że doszło do rozszczelnienia instalacji” – dodaje.

Wszystkie obiekty będą odtworzone w skali 1:1 i będą wręcz nie do rozróżnienia od tych z rzeczywistości. Grupa Azoty Puławy jest jednocześnie pierwszą i jedyną firmą na rynku przemysłowym, która zdecydowała się na takie działanie.

Powody, dla których takie rozwiązanie jest doskonałe

„Po pierwsze to świetna okazja do szybkiego przeszkolenia nowych pracowników na instalacji. Drugi bardzo ważny aspekt to utrwalanie odpowiednich wzorców zachowań pracowników” – podkreśla Radosław Góra – „W przemyśle chemicznym, gdzie często operujemy na mediach niebezpiecznych, jest niezwykle ważne, by procedury były zachowywane. Trzeci aspekt, w moim odczuciu najważniejszy, to możliwość zapoznania się z sytuacją awaryjną przez wszystkich pracowników obsługujących instalację. Bardzo często zdarza się, że pracownik teoretycznie doświadczony, który pracuje kilka czy kilkanaście lat, nie miał okazji spotkać się z daną sytuacją awaryjną” – dodaje.

Szkolenia BHP w takowy sposób są bez dwóch zdań przyszłością dla wielu zakładów. Pozwalają one przeszkolić pracowników bez żadnego ryzyka, a także wykształcić w nich pewne wzorce zachowań. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to zapewne gogle VR przysłużą się do szkolenia oddziałów w wielu innych placówkach.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *