Start-up Mojo Vision pracuje nad soczewkami kontaktowymi z wyświetlaczem AR

Przyszłość kreuje się na naszych oczach i tym razem, to stwierdzenie zostało użyte dosłownie, jak i w przenośni. Start-up Mojo Vision chce wynieść człowieka na jeszcze wyższy poziom, tworząc soczewki nakładające cyfrowe warstwy informacji na obraz, który widzimy w realnym świecie.

Budowa

Zapewne spodziewacie się, że takie urządzenie będzie musiało mieć bardzo dużo funkcji na ekstremalnie małej powierzchni, tym samym nie będąc ciężkie. Zadanie jest zatem bardzo trudne, lecz Mojo Vision zdaje się robić wszystko idealnie. Sześciokątny wyświetlacz ma szerokość mniejszą niż pół milimetra, a każdy zielonkawy piksel ma 1/4 szerokości czerwonej krwinki.

Co jeszcze znajduje się na tej małej soczewce? Między innymi aparat, który rejestruje aktualny obraz oraz bateria, którą można ładować bezprzewodowo. Projekt przeszedł już ponoć pierwsze testy toksykologiczne, a firma ma nadzieje wprowadzić go na rynek jeszcze w tym roku.

W czym może pomóc taka soczewka?

Start-up Mojo Vision otwarcie mówi o tym, że ich soczewka może pomóc osobom z wadami wzroku, na przykład poprzez obrysowywanie liter w tekście. Dodatkowo posiadacz takiej soczewki mógłby w czasie rzeczywistym „zobaczyć” bicie swojego serca, a będąc dokładnym – skontrolować puls.

Wiele możliwości

Soczewki z wyświetlaczem AR są bez dwóch zdań przyszłością w wielu dziedzinach. Kierowcom mogą one pomóc w lepszym widzeniem w ciemności bądź nakładaniem aktualnych limitów prędkości oraz trasy z nawigacji na widziany przez nich obraz. Skorzystają z tego również lekarze, architekci, geodeci i zwykłe, szare osoby.

Zastosowań tej technologii jest cały wachlarz, stąd też nie ma się co dziwić, że co jakiś czas dostajemy informacje o nowych firmach, próbujących stworzyć takowe soczewki. W 2014 roku podjął się tego między innymi Google. W końcu jednak znajdzie się firma, która wykona taki sprzęt. Z miejsca zyska pewnie ona ogromne zainteresowanie, a twórcy staną się milionerami i dołożą ogromną cegiełkę do rozwoju społeczeństwa. Cel jest zatem szczytny i warto próbować swoich sił.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *