„Wirtualny szpital” powstanie w Bydgoszczy

Technologia VR i AR jest niesamowicie ważna dla medycyny. Już teraz za pomocą tych rozwiązań wiele uczelni szkoli przyszłych lekarzy, gdyż łatwo w ten sposób zaprezentować narządy lub dać uczniom możliwość wykonania skomplikowanego zabiegu. Do tego rzeczywistość rozszerzona umożliwiła chirurgom przeprowadzanie ekstremalnie trudnych operacji, które do tej pory były niemożliwe.

Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR powstanie w Bydgoszczy

Polskie miasto stanie się jednym z bardzo ważnych miejsc dla medycyny w Polsce. Za sprawą dofinansowania przez Ministerstwo Rozwoju w kwocie 16 milionów złotych, stanie tam nowoczesna placówka, szkoląca kolejne pokolenia lekarzy.

„Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy budowę innowacyjnej na skalę światową inwestycji. Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy, czyli „Wirtualny szpital” będzie miejscem, które pozwoli na kształcenie przyszłych lekarzy za wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie rozwiązań z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości” – komentuje Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed.

Nowe możliwości leczenia pacjentów

Już teraz w kilku miejscach na świecie stosuje się rozszerzoną rzeczywistość. Szczególnie ważna i użyteczna jest ona w chirurgii, gdzie lekarze muszą często zmagać się z nietypowymi i bardzo ciężkimi przypadkami. Jedną z technologii jest, chociażby EchoPixel, które umożliwia zrobienie trójwymiarowego obrazu brzucha pacjenta. W ten sposób lekarze są w stanie zaznajomić się ze specyficzną anatomią danej osoby, co przekłada się na wyższą precyzję i dokładność ich działań, a także szybszy proces kuracji.

Bardziej przyziemnym zastosowaniem AR jest AccuVein, które pomaga pielęgniarkom trafić w żyłę kaniulą za pierwszym razem. Ma to ogromne znaczenie, gdyż prawie połowa dostępów dożylnych omija żyłę za pierwszym razem, a szanse te pogarszają się u osób starszych i dzieci. AccuVein został użyty na około 10 milionach pacjentów, dzięki czemu znalezienie żyły za pierwszym razem jest 3,5x bardziej prawdopodobne.

Podsumowanie

Jak zatem widać AR i VR w medycynie jest ogromnie pomocne i przekłada się na większy komfort zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Możemy się zatem tylko cieszyć, że w naszym kraju powstanie placówka, która wyszkoli pod tym aspektem lekarzy, dzięki czemu nasz kraj może stać się liderem w tej dziedzinie.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *