Horizon Workrooms nowym podejściem do wykorzystania VR w pracy

Wraz z rozwojem technologii zmieniło się podejście do wielu spraw życia codziennego. Jedną z takich spraw jest oczywiście praca, która na przestrzeni ostatnich lat przeszła wręcz rewolucję. Kolejne kroki w udoskonalaniu zawodowego aspektu życia człowieka chce poczynić Facebook wraz z aplikacją na swoje gogle Oculus Quest 2. Co zaoferuje tajemniczo brzmiące Horizon Workrooms? O tym już za chwilę.

Horizon Workrooms wyniesie pracę zdalną na nowy poziom?

Za ten projekt odpowiada nie kto inny jak Facebook – właściciel największego portalu społecznościowego, a także gogli Oculus Quest 2. Przedsiębiorstwo nie tylko dba o rozwój swojego headsetu VR, ale również o to, by ciągle pojawiały się na nim jakieś nowości. Co więcej, zestaw wirtualnej rzeczywistości nie jest kierowany tylko dla osób, które żądają rozrywki. Oculus Quest 2 to też świetne narzędzie pracy, co udowadnia chociażby Infinite Office. Ta aplikacja pozwala na zagospodarowanie wirtualnej przestrzeni w dowolny sposób – nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć tutaj swoje cyfrowe biuro. Program jest w ciągłej fazie rozwoju i choć już teraz oferuje całkiem sporo opcji, na pewno będzie ich jeszcze więcej.

Jedną z perspektyw rozwoju jest zaimplementowanie Horizon Workrooms, które będzie niejako przeniesieniem takich aplikacji jak Zoom czy Teams do świata wirtualnej rzeczywistości. Oznacza to ni mniej ni więcej, że dzięki Horizon Workrooms będziemy mogli przenieść się do wirtualnej sali konferencyjnej, gdzie zasiadać będą cyfrowe awatary współpracowników. Dzięki temu niepotrzebne już będą spotkania w fizycznym biurze, a to dla wielu oznacza przejście na pracę w pełni zdalną, a nie tylko hybrydową.

Aplikacja „biurowa” od Facebooka zaoferuje całkiem sporo funkcji

Poza standardową funkcją, jaką będzie oczywiście prowadzenie wideokonferencji w świecie VR, Horizon Workrooms zaoferuje też całkiem sporo opcji stylistycznych – osobisty awatar będzie miał swoje miejsce przy konferencyjnym stole, a wszystko będzie zorganizowane w taki sposób, jakoby miało miejsce w rzeczywistości. Sama oprawa graficzna na pierwszych screenach wygląda całkiem przyjemnie, choć próżno doszukiwać się tutaj fotorealizmu. Użytkownicy otrzymają do wyboru kilka opcji personalizacji wirtualnej sali konferencyjnej, co sprawi, że dopasuje się ona do każdego charakteru prowadzonej działalności.

Jeśli chodzi o kwestie mechaniki, aplikacja pozwoli na interakcji z realnym otoczeniem, co oznacza, że w czasie rzeczywistym będziemy mogli na przykład udostępniać ekran komputera innym uczestnikom spotkania. Horizon Workrooms ma też wykorzystywać potencjał dźwięku przestrzennego, dzięki czemu liczne głosy podczas dyskusji będą kierowane z miejsc, w których aktualnie przebywają wirtualne awatary.

Obowiązki zawodowe dzięki technice stają się nieco bardziej przyjemne

Ostatnich kilkanaście miesięcy znacząco wpłynęło na obraz pracy. Duża część przedsiębiorstw, których działalność nie polega na typowej pracy fizycznej, mogła pozwolić sobie na przeniesienie w świat sieci Internet i pracy zdalnej. Dzięki temu oszczędzają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – ci pierwsi energię, natomiast ci drudzy pieniądze, które trzeba byłoby wydać na utrzymanie fizycznego miejsca pracy. Spory rozwój przechodzą też aplikacje, które w pracy zdalnej pomagają. Microsoft czy Facebook, o którym jest ten właśnie materiał, dostali w ostatnich miesiącach ogrom feedbacku, który skrzętnie wykorzystali.

Teams od pierwszego z producentów stał się stabilną platformą, która wyzbyła się znacznych błędów. Korzystają z niej nie tylko pracujący, ale też dzieci, które borykać się muszą z nauczaniem zdalnym. Infinite Office stara się z kolei płynnie sunąć do przodu i być może już niedługo wyrośnie na lidera rynku. Byłby to niewątpliwie ciekawy obrót spraw, gdyby do wyposażenia służbowego pracownika, oprócz komputera czy laptopa, pracodawca dodawał też zestaw VR.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *