Quest v30 – kolejna aktualizacja, kolejne przydatne funkcje

Headsety Quest mają się dobrze, nawet mimo powolnie wyrastającej konkurencji. Producent cały czas rozwija urządzenie, a każda kolejna aktualizacja to krok naprzód w kwestii wydajności, ergonomii czy funkcjonalności. W połowie czerwca użytkownikom została oddana łatka okraszona numerem 30. Co w niej znajdziemy? Czy czekają nas przełomowe funkcje?

Na start – jak zaktualizować Questa?

Po pierwsze, użytkownicy muszą dobyć swój prawy kontroler. Następnie w goglach po uruchomieniu menu Quest wystarczy kliknąć przycisk Oculus, na wcześniej wspomnianym, prawym kontrolerze, i przejść do sekcji ustawień. Stamtąd już krótka droga do działu „Informacje”, który prowadzi do aktualizacji oprogramowania. Wszystko odbywa się automatycznie, a więc nawet początkujący użytkownicy headsetu VR nie powinni mieć problemu z wprowadzeniem nowych funkcjonalności do swojego sprzętu.

Jeśli jednak w sekcji „aktualizacja oprogramowania” nie znalazło się nic nowego, spróbuj zrestartować urządzenie i ponownie przejść do tej zakładki.

Quest v30 to przede wszystkim multizadaniowość

Idąc w ślady tradycyjnych systemów operacyjnych, Oculus wprowadza możliwość multitaskingu dla aplikacji 2D. Od teraz każdy użytkownik może uruchomić maksymalnie trzy aplikacje jednocześnie, które będą wyświetlane obok siebie w formie ekranów. Lista programów, które można w ten sposób uruchomić jest niestety mocno ograniczona. Być może jednak już niedługo Oculus postara się o wprowadzenie kolejnych innowacji i sprawi, że zestaw VR będzie bardziej użyteczny w codziennych czynnościach.

Na razie funkcja znajduje się w fazie rozwoju, a zatem znajdziesz ją w sekcji „Funkcje eksperymentalne”.

Gdy mowa o wielozadaniowości, nie sposób wspomnieć o nowej funkcji kontrolowania czatów głosowych. Od teraz możesz przełączać się między czatem w aplikacji, a czatem grupowym. Dotychczas prowadząc rozmowę poprzez aplikację systemową, nie było możliwości, by gracze mogli komunikować się również poprzez czat głosowy w grze. Aktualizacja v30 wpłynęła jednak na to nieudogodnienie, znacząco ułatwiając przełączanie się pomiędzy jedną, a drugą rozmową.

Ułatwienia dla osób mających problem z rozróżnianiem barw

Poza aspektem funkcjonalności, Oculus Quest oraz Quest 2 stawiają na przystosowanie do każdego z użytkowników. Nowa sekcja „Dostępność” w ustawieniach pozwoli dostosować nie tylko rozmiar tekstu, ale również kolor barw, tak by dostosować się do różnego rodzaju dysfunkcji wzroku. Aktualnie oprogramowanie wyposażone jest w 30 predefiniowanych ustawień, które powinny w znaczącym stopniu zneutralizować skutki choroby.

To natomiast pojawiło się ostatnim razem…

Wraz z aktualizacją v30 warto przypomnieć sobie, co użytkownicy Oculus Quest oraz Quest 2 otrzymali poprzednim razem, podczas rozszerzenia funkcjonalności numer 29. Tutaj pojawiło się sporo nowości, które warto przytoczyć.

Przede wszystkim – producent umożliwił logowanie się do wielu kont z jednego urządzenia. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że możesz od teraz dzielić się ze znajomymi sprzętem, bez konieczności powierzania im swojego prywatnego konta. Zmiana zdecydowanie na plus!

Sporą nowością jest również przeglądarka plików, która pozwoli nie tylko zadbać o porządek w pamięci, ale również umożliwi wysyłanie plików przez przeglądarkę. Pisanie e-maili z załącznikami czy wysyłanie zabawnych obrazków znajomym będzie teraz o wiele prostsze.

Zmiany przeszedł również interfejs, w którym możliwe jest już wybieranie pomiędzy jasnym, a ciemnym motywem. Co prawda ten drugi jest o wiele lepszy dla oczu, jednak z pierwszym większość użytkowników kojarzy uosobienie dobrego wyglądu. By zaimplementować tę funkcję na swoim urządzeniu, po aktualizacji wystarczy wejść w Ustawienia, następnie przejść do zakładki Urządzenie i tam wybrać odpowiadające nam parametry.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *