Marzy Ci się spacer kosmiczny? VR weźmie Cię na randkę w przestrzeni kosmicznej!

Dla wielu z nas podróże kosmiczne to nadal odległa przyszłość, póki co niedostępna dla przeciętnej osoby. Wielu z nas może jedynie pomarzyć o założeniu skafandra, pracy na stacji kosmicznej i doświadczeniu tego, czego na co dzień doświadczają członkowie załogi ISS. Okazuje się jednak, że technologia może nam część tego doświadczenia „przynieść” na Ziemię. W jaki sposób? Odpowiedzią jest VR!

Kosmiczny spacer

Wczoraj na ISS odbył się trwający prawie 7 godzin spacer kosmiczny, którego celem było ulepszenie paneli słonecznych, które zaopatrują stację w energię. Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet, wraz z astronautą Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej Akihiko Hoshide wyszli z obszaru stacji, aby wykonać swoją misję. Nie był to jednak zwykły spacer. Całość misji została nagrana potężną kamerą 3D, której nagranie ma zostać wykorzystane do stworzenia wirtualnego spaceru, który może odbyć każdy z nas!

Nie było to proste zadanie. Zespół już wcześniej wykonywał ujęcia wewnątrz stacji, jednakże wczorajsze, było pierwszym tego typu, gdzie mogliśmy obserwować pracę astronautów podczas misji na zewnątrz w wirtualnej rzeczywistości. Nie było mowy o powtórkach. Szansa była jedna i niepowtarzalna.

Ujęcia zostały wykonane za pomocą urządzenia jakim jest Outer Space Camera. Nie jest to oczywiście sprzęt, który możemy znaleźć w pierwszym lepszym markecie z elektroniką. Kamera nieustannie doświadcza temperatur wahających się pomiędzy -156 a 125 stopniami Celsjusza, oraz jest bombardowania wysoko naładowanymi cząstkami.

Szansa dla każdego!

Niedługo każdy z nas będzie mógł wybrać się na tę misję, korzystając z urządzenia VR. Będzie to na pewno gradka dla miłośników astronautyki. W historii ludzkości tylko 230 osób miało okazję wybrać się na przechadzkę po przestrzeni kosmicznej, a za moment kilka miliardów ludzi otrzyma szansę by chociaż w minimalnym stopniu tego doświadczyć (jeśli tylko zaopatrzą się w odpowiedni sprzęt).

Twórcy zapowiadają, że nagranie z próżni zostanie włączone do kolejnych odcinków serii Space Explorers: The ISS Experience, dostępnej na VR, Rift oraz na urządzeniach mobilnych obsługujących 5G oraz tryb VR. Nic tylko czekać na premierę!


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *