VR wyprze znieczulenie w medycynie?

Wirtualna rzeczywistość może być użyta dosłownie na każdym polu i w każdej dziedzinie. W medycynie jest ona szczególnie ważna i pomocna. Wiedzą o tym również polscy i brytyjscy lekarze, którzy chcą wykorzystać ją jako… alternatywy dla znieczulenia!

Jak lekarze na to wpadli?

Wszystko stało się za sprawą zabiegu MRI, czyli badania rezonansem magnetycznym. Jeśli nazwa wam nic nie mówi, to zapewne pomoże wam opis. Pacjenci są kładzeni w pozycji leżącej na swojego rodzaju stole, który następnie jest wprowadzany do okrągłego skanera. W środku są wykonywane badania, służące do tworzenia wysokiej jakości, szczegółowych obrazów narządów i tkanek w ciele.

Problem jednak jest taki, że pacjent przez ten czas musi pozostać w bezruchu. Jest to ekstremalnie trudne dla małych dzieci i osób z klaustrofobią. Z tego też powodu lekarze muszą wykorzystywać znieczulenie, które jest czasochłonne, drogie, a także wiąże się zawsze z ryzykiem.

A co gdyby tak użyć gogli VR?

Lekarze z Polski i Wielkiej Brytanii postanowili przetestować w tym celu działanie gogli VR. Pacjent ma na nich wyświetlany obraz, który ma przykuć jego uwagę na tyle, by zapomniał on, gdzie się znajduje i pozostawał w bezruchu przez kilka minut. Kwestię bodźców słuchowych rozwiązano w taki sposób, że wirtualny świat znajduje się na… terenie budowy, z którego dobiegają mechaniczne dźwięki (w rzeczywistości wydawane przez skaner).

Pierwsze testy takiego rozwiązania zostały już przeprowadzone i dały bardzo pozytywne rezultaty. Wypowiadał się o nich Wojciech Krajewski, który powiedział:

„Pacjenci zgłaszali, że odczuwają mniejszy ból, co znalazło również odzwierciedlenie w naszych obserwacjach ich badania. VR to na pewno opcja redukcji bólu w trakcie cystoskopii i sprawdzamy, czy będzie miała taki sam efekt w innych interwencjach medycznych, takich jak litotrypsja w celu rozbicia kamieni nerkowych lub biopsja prostaty”.

Wyparcie klasycznego znieczulenia pozwoli zażegnać ryzyko, z którym się taki zastrzyk wiąże i jednocześnie poprawi ono komfort pacjentów. Dla obu stron jest to zatem bardzo korzystna opcja.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *