PSVR 2 w przygotowaniu – jest na co czekać

Zestawy VR cieszą się coraz to większą popularnością. Głównie ze względu na dużą dostępność, przyzwoite ceny oraz rynek skonstruowany tak, że w niemal każdym segmencie cenowym da się znaleźć zadowalający produkt. Swój pomysł na wirtualną rzeczywistość miało też Sony, prezentując już cztery lata temu gogle PSVR. Z perspektywy lat śmiało można stwierdzić, że nie była to najbardziej szokująca premiera, jednak zestaw na pewno znalazł swoich wiernych fanów. Wraz z nadejściem PS5 oczywistym było, że jeśli Sony chce kontynuować promocję VR, musi stworzyć nowe urządzenie.

Pierwsze oficjalne informacje o PSVR 2 nadeszły już w lutym

Kilka miesięcy po premierze Sony wydało oficjalne oświadczenie, w którym potwierdziło prace nad nowym zestawem do VR. Choć nadal dostępność konsoli nowej generacji od japońskiego producenta jest licha, inżynierowie intensywnie pracują nad gadżetami, które w przyszłości ubogacą rozgrywkę.

Nowe PSVR 2 według informacji prasowych ma przede wszystkim wykorzystać pełną moc obliczeniową PS5 oraz zapewnić naprawdę dużą dozę immersji i interaktywności. Jak mówią przedstawiciele Sony, po pierwszym zestawie do VR nie zostanie praktycznie nic – zmianie ulegnie wydajność, rozdzielczość, pole widzenia czy szybkość przetwarzania danych. Całość będzie również łatwa w użytkowaniu, bowiem komunikacja między goglami a konsolą będzie następować poprzez jeden pojedynczy przewód.

Mocne odświeżenie zostanie zapewnione również kontrolerowi. Jak mówi Sony, przy produkcji wskaźnika do zestawu VR posłużono się rozwiązaniami, znanymi z nowego kontrolera DualSense. Nie zostało to potwierdzone, jednak prawdopodobnie chodzi o adaptacyjne triggery oraz efekty haptyczne.

Nieoficjalny raport pokazuje listę rozwiązań dostępnych w nowym zestawie Sony

Pierwsze doniesienia, które wyszły na świat w lutym zaczynają mieć potwierdzenie w kolejnych, zaawansowanych plotkach. Jak mówi jeden z portali poświęcony światu VR, informatorzy z Sony podzielili się kilkoma znakomitymi wiadomościami. Przede wszystkim, nowe gogle PSVR mają wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K (4000x2040px), którego sterowanie będzie wspomagane śledzeniem wzroku. Dzięki zaimplementowaniu tej funkcji, headset będzie mógł dokładniej analizować pozycję oka, co przełoży się na większą immersję i realistyczniejszy obraz.

W goglach zaimplementowana ma również zostać technologia foveated rendering, która zapewni jeszcze większą szczegółowość obrazu obiektów, na które w danej chwili spogląda gracz. Usprawnione kontrolery wspomagane będą z kolei techniką inside-out, która pozwoli na ograniczenie dodatkowych sensorów do minimum. Nowe wskaźniki dodawane do zestawu pozwolą na grę w ciasnych pomieszczeniach, a ich wielozadaniowość zostanie znacznie ulepszona.

Kiedy będzie można kupić PSVR 2? Premiera i oczekiwania

Wszyscy fani gry w wirtualnej rzeczywistości na konsolach Sony będą musieli się jeszcze na długo wstrzymać. Choć oficjalnie data premiery nie została jeszcze podana, szacunkowo będzie to przełom 2022 i 2023 roku. Niestety na razie największą bolączką jest brak wystarczającej ilości samych konsol PS5 i to priorytet w zadaniach giganta z Japonii.

Co do oczekiwań, te są wśród komentujących całe wydarzenie naprawdę spore. Przede wszystkim, warto byłoby zaimplementować funkcję śledzenia ruchu całego ciała. Pierwsza generacja gogli od Sony oferuje jedynie odwzorowywanie ruchów głowy, co jest pewną niedogodnością. Japońscy inżynierowie powinni również wyciągnąć rękę w stronę graczy i dać im opcję wstecznej kompatybilności – do tej pory wyszło bowiem kilka naprawdę ciekawych gier VR, na czele z Astro Bot: Rescue Mission czy Resident Evil 7.

Do czasu premiery nowego zestawu, można grać na PSVR pierwszej generacji

Podłączenie pierwszego zestawu VR od Sony jest oczywiście możliwe na nowym PlayStation. Co ciekawe, nie zaimplementowano tutaj opcji plug & play, a do uruchomienia headsetu na PS5 potrzebna jest przejściówka. Tutaj jednak producent pokazał się z najlepszej strony, oferując odpowiednie złącze zupełnie za darmo! Wystarczy przejść na stronę producenta i wypełnić formularz rejestracyjny wraz z numerem seryjnym własnego zestawu PSVR.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *