Nowe gogle VR od HTC – Vive Focus 3 i Vive Pro 2

Choć premier w branży VR nie ma specjalnie dużo, są one naprawdę mocno wyczekiwane. Jedna z marek, która już dość znacząco odcisnęła się w historii wirtualnej rzeczywistości, przedstawiła ostatnio swoje kolejne produkty. Mowa tutaj oczywiście o HTC i serii Vive. Podczas Vivecon zaprezentowane zostały gogle zarówno dla biznesu, jak i gamingu.

HTC Vive Focus 3 – gogle dla biznesu ze specyfikacją lepszą od Quest 2

Jak podkreśla producent, Focus 3 nie mają być bezpośrednim konkurentem Quest 2, na co wskazywać może specyfikacja sprzętowa. Będzie to zestaw przede wszystkim dla biznesu, gdzie duży koszt mocy obliczeniowej nie będzie robił aż takiego wrażenia na potencjalnych kupcach. Również stylistka nowego urządzenia od HTC przypomina raczej spokojne, eleganckie okulary niżeli sprzęt gamingowy.

Focus 3, w przeciwieństwie do Vive Pro, może działać w pełni niezależnie. Oznacza to, że wyświetlany obraz będzie generowany tylko i wyłącznie dzięki procesorowi Snapdragon XR2, bez konieczności parowania gogli z komputerem. By podtrzymać bezprzewodową myśl, producent pomyślał również o kontrolerach zasilanych akumulatorami. Jedno ładowanie poprzez port USB-C pozwoli nawet na 15 godzin pracy. Takim wynikiem nie mogą pochwalić się jednak same gogle, które prawdopodobnie „przeżyją” około dwóch godzin.

Poza mocnym procesorem i wysoką rozdzielczością wyświetlanego w 90 Hz obrazu, Vive Focus 3 nie wyróżniają się specjalnie zastosowanymi technologiami. HTC zaimplementowało system śledzenia gogli w przestrzeni na podstawie czterech sensorów, znalazło się również miejsce na szyfrowanie danych i odpowiednie chłodzenie podzespołów. Gogle powinny również mieć możliwość pracy przewodowej z komputerami osobistymi na wzór Oculus Link.

Połącz pracę i zabawę przy pomocy HTC Vive Pro 2

Drugim z produktów, który zaprezentowany został na Viveconie jest przedstawiciel serii Vive Pro. HTC zapewnia, że nowa odsłona topowej grupy gogli będzie headsetem najwyższej klasy. Pokazuje to już specyfikacja, która może robić wrażenie. Wykorzystać ją będzie można zarówno do gier jak i obowiązków służbowych, bowiem w przeciwności do Focus 3, Pro 2 nie jest specjalnie ukierunkowane na jeden z rynków.

Po trzech latach przyszedł czas na następcę HTC Vive Pro. Ten już na samym wstępie pokazuje, że nie idzie na żadne kompromisy. Widać to już po rozdzielczości ekranu, która ma wynosić 5K, co po podzieleniu daje 2448×2448 na oko. Zwiększone doznania zapewni również odświeżanie panelu LCD IPS na poziomie 120 Hz – tak popularne w gamingowych monitorach komputerowych. Można zatem śmiało stwierdzić, że Vive Pro 2 to propozycja szczególnie ukierunkowana na graczy.

HTC wraz z producentami kart graficznych opracowało także system Display Stream Compression, który pozwoli do granic wykorzystać słabsze komputery. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jednostka kompletowania specjalnie pod HTC Vive Pro da sobie radę również z młodszym przedstawicielem serii.

Vive Focus 3 i Pro 2 – ceny, data premiery

Oba urządzenia mają być dostępne pod koniec czerwca, a więc już całkiem niedługo. Zarówno Focus 3, jak i Pro 2 dostępne są w podobnych cenach, jednak drugie z gogli można zakupić w kilku wariantach, co znacząco wpływa na cyferki. HTC Vive Focus 3 zostały wycenione na 1404 euro, co w przeliczeniu daje około 6350 złotych. Za zestaw headset + kontrolery, w przypadku Vive Pro 2 trzeba będzie uiścić opłatę o pięć euro mniejszą. Jak widać, ceny nie są małe, jednak możliwości, które oferują produkty HTC zdecydowanie wynagradzają wydatek.

Producent potwierdził też wsparcie dla sensorów Facial Tracker i Vive Tracker 3.0. Nie zabraknie również kompatybilności z kontrolerem Valve Knuckles, który zapewne niektórzy użytkownicy już w swojej szufladzie posiadają.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *