Branże, które zmieniają się dzięki VR

VR kojarzony może być przede wszystkim z dużymi goglami, które nakłada się w celu przejścia do innego, wirtualnego świata. Dobrze znane przez graczy zagadnienie ma jednak o wiele więcej zastosowań, niż tylko rozrywka. Aktualnie zestawy wirtualnej rzeczywistości wykorzystywane są na wiele sposobów, dając ich użytkownikom zupełnie nowe możliwości. Ciągły rozwój technologiczny sprawia, że dostępność VR jest coraz większa, głównie ze względu na znacznie niższe ceny względem kilku poprzednich lat.

VR w medycynie – nauka poprzez symulację

 Jednym z pierwszych zastosowań zestawów VR w medycynie może być oczywiście edukacja lekarzy. Uczelnie na całym świecie coraz częściej wykorzystują wirtualną rzeczywistość w kształceniu przyszłych specjalistów, bowiem daje to ogrom możliwości. Przede wszystkim, w początkowej fazie edukacji studenci nie są jeszcze przygotowani do pracy z żywymi organizmami. VR może zatem pokazać pierwsze kroki w świecie medycyny bez uszczerbku na zdrowiu pacjenta, a zaawansowane symulacje mogą przygotować przyszłego specjalistę na niecodzienne i trudne przypadki.

Rozszerzona rzeczywistość pozwala z kolei na bezpośredni udział w leczeniu i opiece nad pacjentami. Wiele firm gotowych jest wyposażyć szpitale w konfigurowalne aplikacje do wizualizacji informacji o stanie zdrowia pacjentów w rzeczywistości rozszerzonej, po to, by praca lekarzy i pielęgniarek była ułatwiona i wydajniejsza. AccuVein to z kolei wynalazek, który pomaga pielęgniarkom znaleźć w ciele pacjenta żyły – według danych producenta, znalezienie odpowiedniego miejsca na wkłucie przy pierwszej próbie było 3,5 raza bardziej prawdopodobne.

Produkcja na dużą skalę i branża automotive

Ten, kto choć raz miał okazję zajrzeć w głąb hali produkcyjnej wie, że aktualnie dużą rolę odgrywają tam roboty oraz inne zautomatyzowane urządzenia. Sporymi udziałami w dobrym funkcjonowaniu dużych zakładów może cieszyć się także technologia VR. Połączone siły inżynierów oraz projektantów 3D pomagają w zaprojektowaniu symulacji prac montażowych na danej linii produkcyjnej, co przekłada się nie tylko na optymalne zagospodarowanie energii, ale również na bezpieczeństwo pracowników.

Wirtualna rzeczywistość mocno ogranicza nakłady pieniężne związane z designem oraz budową prototypowych pojazdów. Projektanci nie muszą już bowiem konstruować realnych makiet, by dowiedzieć się więcej o aerodynamice czy wyglądzie pojazdów – wystarczy, by grafik utworzył projekt 3D, a inżynierowie mogą obejrzeć go poprzez zestaw VR. Marki premium, takie jak BMW czy Jaguar stosują te rozwiązanie regularnie, oszczędzając przy tym setki tysięcy dolarów, które musieliby wydać na budowę prototypów.

Implementacja VR w branżę automotive dotknęła także klientów. Ci nie muszą już udawać się w wielokilometrową podróż do salonu samochodowego danej marki – wystarczy im smartfon lub komputer i odpowiednia aplikacja. Opcję dokładnego przyjrzenia się swoim produktom w wirtualnej rzeczywistości udostępniły już między innymi Volvo oraz Audi.

Nieruchomości – zdecyduj o zakupie nie ruszając się z domu!

Oczywiście treść nagłówka przedstawia nieco wyolbrzymiony obraz zakupu nieruchomości, jednak faktem jest, że technologia VR dostała się również do tej branży. Aktualnie biura nieruchomości idąc z duchem czasu oferują nie tylko doskonałej jakości zdjęcia czy prezentacje wideo, ale również odwzorowanie danego budynku czy też mieszkania w wirtualnej rzeczywistości. Zastosowanie tej technologii pozwala oszczędzić masę czasu na osobiste oględziny, bowiem wiele wad i zalet widać już po krótkiej „przechadzce” w goglach VR. Wyobrażenie sobie proporcji czy umiejscowienia mebli może być trudne z rzutem 2D, jednak po dodaniu trzeciego wymiaru wszystko staje się o wiele prostsze!

Przed sprzedażą danej nieruchomości warto ją najpierw wybudować. Również w tym aspekcie wirtualna rzeczywistość jest niezwykle pomocna. Dzięki VR, inżynierowie, projektanci oraz architekci mogą w łatwy sposób zasymulować budowę danego pomieszczenia czy budynku, mając jak na tacy zobrazowane wszystkie proporcje oraz ewentualne mankamenty swoich konstrukcji.

Rozrywka w wirtualnej rzeczywistości coraz popularniejsza

Umiejscowienie gogli VR w branży rozrywkowej to chyba rzecz oczywista. Z tej zdobyczy techniki skorzystały już setki producentów oraz miliony graczy. Faktem jest, że zestawy wirtualnej rzeczywistości są coraz częściej dostępne dla „przeciętnego Kowalskiego”, głównie ze względu na swoje spadające ceny.

Jedną z odnóg branży rozrywkowej, w której VR przyjął się doskonale, jest kasyno online. Immersja stworzona przez urządzenie daje niesamowite wrażenia, które tylko potęgują emocje związane z grami hazardowymi. Symulacyjny aspekt widoczny jest również w tradycyjnych grach wideo, którymi sterować można za pomocą zestawu VR. Po wypróbowaniu rozgrywki w wirtualnej rzeczywistości, gracze nie chcą wracać do kontrolerów, myszek i klawiatur!

Zwiększone doznania można również obserwować podczas oglądania materiałów wideo. W serwisie YouTube dostępne są filmy 360 stopni, które pozwalają na obrót kamery według gustu użytkownika. Disney proponuje natomiast filmy VR, przenoszące fanów kinematografii na czerwony dywan, choćby w celu śledzenia wywiadów z obsadą „Księgi Dżungli”.

VR w służbie edukacji

Oprócz wcześniej wymienionych studiów medycznych, warto zwrócić uwagę na obecność zestawów VR w innych gałęziach edukacji. Wirtualna rzeczywistość niejako rewolucjonizuję naukę wielu przedmiotów. Na pierwszy ogień można przytoczyć choćby lekcje historii, która dla wielu była zmorą szkoły. Aktualnie aplikacje oraz gry pozwalają użytkownikom zwiedzić miejsca zapisane na kartach historii i niemal wcielić się w skórę obywatela ówczesnej cywilizacji.

VR pozwala również na przeprowadzanie zwykłych e-learningów, co przydaje się szczególnie w przypadku szkół dla dorosłych. Nie każdy ma bowiem wystarczającą ilość czasu na dojazdy, a zaopatrzenie się w zestaw wirtualnej rzeczywistości może sprawić, że edukacja i praca będą szły ze sobą w parze.

O wiele przyjemniejsze i bardziej immersyjne stają się również wszelkiego rodzaju konferencje. Prelegenci oraz ich słuchacze mogą widzieć się wzajemnie na wirtualnej sali, co powoduje większe zaangażowanie w uczestnictwo, a także pozwala odciąć się od świata zewnętrznego.

Sztuka w wirtualnym świecie

O tym, że świat sztuki oraz techniki zaczynają się wzajemnie przenikać wiadomo od dawna. Na potwierdzenie tej tezy przytoczyć można chociażby „przemianę” obrazu Banksy’ego w wirtualny token. VR pozwala nie tylko tworzyć nowy rodzaj sztuki, ale również daje możliwość podziwiać największe dzieła bez wychodzenia z domu. Niesamowite rzeczy w wirtualnej rzeczywistości pozwalają tworzyć takie programy jak Tilt Brush – pierwotnie opracowana przez Skillman & Hackett aplikacja do malowania w 3D. Fani nieco bardziej realistycznej sztuki mogą z kolei skłonić się ku tworzeniu trójwymiarowych modeli – te oglądane przez gogle VR znacząco zwiększają realizm pracy i pozwalają ocenić jej efekty z nieco innej perspektywy, niż dwuwymiarowy ekran komputera


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *